czwartek, 5 czerwca 2014

Dieta i ogórki kiszone


Kiszenie ogórków to czynność bardzo prosta i przyjemna, zachęcam, żeby robić je z całą rodziną. Pamiętam, że gdy byłam mała, kisiłam ogórki z moją mamą. W czasie studiów sama robiłam przetwory na zimę i to bardzo miłe wspomnienie. Przepisów jest wiele ale opierają się zawsze o podstawowe składniki jakimi  są ogórki, koper, chrzan i woda z solą. Na te, które zrobiłam dzisiaj, potrzebujemy:
  • 1kg ogórków gruntowych (najlepiej, małych i jędrnych),
  • główkę czosnku,
  • kawałek korzenia i liść chrzanu,
  • łyżkę białej gorczycy.
  • małą wiązkę kopru – takiego na którym są już nasiona.
  • sól i woda ( na litr wody jedna duża łyżka soli).
  • kilka liści czarnej porzeczki lub liście wiśni - jeśli są wam dostępne to koniecznie dodajcie. Zaczynamy od umycia ogórków w zimnej wodzie, następnie moczymy je w zimnej wodzie minimum godzinę  - najlepiej dwie godziny.

Na dno słoików lub kamiennego czy szklanego naczynia wrzucamy koper, liście chrzanu, przyprawy.

Jeśli chcemy żeby ogórki szybko się ukisiły odcinamy końcówki – jeśli nie to tylko nacinamy w kilku miejscach nożem.

Układamy ogórki na stojąco w naczyniu. Kładziemy na wierzch kilka kwiatostanów kopru. Zalewamy osoloną wodą tak by pokryła ogórki.

Dobrze jest obciążyć ogórki talerzykiem, żeby nie wypływały.
Niektórzy dodają piętkę chleba na zakwasie do wody, żeby przyśpieszyć kiszenie.
Zachęcam do kiszenia ogórków z wielu powodów. Po pierwsze w czasie kiszenia tracą cukry więc prawie nie mają kalorii i mają bardzo niski indeks glikemiczny – możemy jeść  tyle ile chcemy bez obaw o dietę. Ważne jest podczas kiszenia uwalnia się w ogórku witamina C. Ponadto enzym zwarty w surowym ogórku askorbinaza ulega zniszczeniu, więc można łączyć kiszony ogórek z warzywami bogatymi w witaminę C. Pożytek z jedzenia kiszonek ma nasza skóra, włosy oraz paznokcie. Kiszone ogórki są lekko strawne i mają mniej kalorii. Kiszonki zawierają też związek chemiczny zwany acetylocholiną, która wpływa na regulację ciśnienia krwi oraz działa korzystnie na perystaltykę jelit. Kwaśne przetwory likwidują nie tylko problemy trawienne, ale także ospałość i depresję. Wzmacniają organizm i pomagają leczyć przeziębienia. Są wspaniałe przy dietach odchudzających - sprawiają, że dłużej czujemy się syci i przyspieszają spalanie kalorii. Zapobiegają też zaparciom. Nie mniejsze wartości odżywcze ma również sok z kiszonek. Kwas mlekowy w nim zawarty pobudza trawienie i niszczy niekorzystne drobnoustroje znajdujące się w jelitach. 

Zapraszam do polubienia fan page Diety Zdrowych Kalorii na Facebooku :-) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz